KSIĄŻKI, ALBUMY I CZASOPISMA


____- Waldemar Kowalski: Emeryt z ADHD

Jak się przygotować na wyprawę do Gruzji czy Indonezji albo do rejsu po Adriatyku lub na narty do Szczyrku? Co ciekawego tam można zobaczyć, jak niebagatelnie spędzić czas, a przede wszystkim co regionalnego zjeść i wypić? Jakie grzyby zbierać i jak zrobić pyszne nalewki i wina? Te i wiele innych interesujących informacji (również jak wybudować dom czy zdobyć środki unijne na własną agroturystykę) Czytelnik znajdzie w tej książce, napisanej przez bardzo aktywnego Emeryta.

Waldemar Kowalski – rocznik ʼ53. Z wykształcenia technolog żywności. W czasie aktywności zawodowej kierował kilkoma dużymi firmami. Pasjonat sportu, w szczególności narciarstwa, brydżysta. Po przejściu na emeryturę prowadzi własną firmę o profilu turystycznym oraz gospodarstwo agroturystyczne Chata w malwach, dużo podróżuje, organizuje wyjazdy narciarskie, spływy kajakowe. Uważa, że na naukę nigdy nie jest za późno: czy to budowy domu, hodowli drobiu, czy jazdy na nartach. Zaraża aktywnością, znajomi mówią o nim „emeryt z ADHD”.

Książka do nabycia u autora: http://chatawmalwach.com.pl/

 

 

____- Bogusław Barański: Nowy rozdział dla wsi i rolnictwa. Esej społeczno-polityczny dla konsumentów, rolników i agroprzedsiębiorców

Autor nakreśla w tej kieszonkowej (liczącej zaledwie 56 stron), ale bardzo wartościowej publikacji obraz idealnej wsi oraz propozycję reform. Przedstawia wizję marzeń o lepszej polityce dla wsi i rolnictwa, o wsi naprawdę ekologicznej, o godności zwierząt gospodarskich, o stabilnych dochodach rolników, o silnych związkach rolniczych i silnych grupach producentów rolnych – na miarę bogatych krajów Unii Europejskiej, o profesjonalnym doradztwie rolniczym, o naukach rolniczych na miarę XXI wieku i o umowie społecznej konsumentów z producentami żywności. Jednak czy to tylko marzenia? Przytoczone słowa Nelsona Mandeli mogą posłużyć za odpowiedź: „Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”.

Bogusław Barański – absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz studiów marketingu rolnego we Francji. Były doradca rolny, były pracownik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, inicjator szeregu projektów grupowego współdziałania rolników i firm przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce, koordynator kilku projektów współpracy międzynarodowej polskich firm i zagranicznych instytucji związanych z sektorem rolnym w zakresie transferu wiedzy i doświadczeń (głównie z Francją i Holandią).

Książkę można nabyć tutaj: https://www.agroswiat.pl/nowy-rozdzial-dla-wsi-i-rolnictwa.html

 

 

____- monografie Dni Różnorodności Biologicznej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie Nadleśnictwo Polanów pod redakcją Joanny Dominik

Wydawane przez Wydawnictwo Ekwita od 2011 roku publikacje naukowe autorstwa kadry uczelni przyrodniczych oraz pracowników nadleśnictw opisujące prace odkrywczo-badawcze w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie. Czytelnik dowie się z nich między innymi o bogactwie gatunków fauny i flory tego obszaru, o odkrywkach glebowych czy o pomnikach przyrody. Całość opatrzona jest przepięknymi zdjęciami, a także rysunkami wykonanymi przez dzieci z okazji corocznego pleneru malarskiego odbywającego się w ramach Dni Różnorodności Biologicznej.

 

 

____- Monitoring jednostek administracji województwa mazowieckiego pod kątem dostosowania do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Raport zbiorczy

Raport wydany w grudniu 2018 roku przez Polski Związek Niewidomych, Fundację SYNAPSIS i Fundację Polska Bez Barier. Zawiera informacje o stopniu dostosowania jednostek samorządowych województwa mazowieckiego do wymagań konwencji ONZ dotyczącej praw osób z niepełnosprawnościami. Sfinansowany ze środków europejskich.

 

 

____- Marta Borkowska: Dziewczynka-Stonka i krwawe gody

Druga część przygód tytułowej bohaterki – niezwykłej dziewczynki obdarzonej ponadprzeciętną intuicją i inteligencją. Książka stanowi kontynuację pierwszej części, a zarazem odrębną historię. Jest intryga, są morderstwa, jest śledztwo i zaskakujące zakończenie. Do tego ironiczna narracja i wplatająca się w tło koteczka Fifi z nieodłącznie towarzyszącymi jej tęgoryjcami.

Przesłanie opowieści o Dziewczynce-Stonce to pokazanie, że inność nie ma znaczenia - liczy się to, jakie człowiek ma wnętrze, jaki jest w stosunku do innych ludzi i zwierząt. To również sprzeciw wobec eksperymentom na zwierzętach i noszeniu futer (w książce znajduje się informacja, że wszystkie futra, które nosi koteczka Fifi, są wykonane z materiałów ekologicznych), pokazanie, że zwierzęta w rzeczywistości nie mają negatywnych cech ludzkich, ale to człowiek sprawia, że przypisujemy im takie przywary. Główna bohaterka jest weganką (a w zasadzie je tylko potrawy ziemniaczane).

Złotówka z każdego sprzedanego egzemplarza wspiera schroniska dla zwierząt.

O książce mówią:

"Baśniowa, surrealistyczna opowieść, w której wszystko jest inne, niż mogłoby się wydawać. Niepowtarzalny klimat, mroczne zagadki i barwni bohaterowie - takich literackich przygód się nie zapomina!".
Klaudyna Maciąg, kreatywa.net

"Niezwykle wciągająca kontynuacja przygód Dziewczynki-Stonki. Fascynująca i absolutnie cudaczna!".
Ewelina Bartocha, ksiazkomania-recenzje.blogspot.com

Marta Borkowska - z wykształcenia filolog klasyczny, pracuje w trójmiejskiej bibliotece. W wolnych chwilach lubi czytać książki, piec ciasta i jeździć z mężem na ryby. Jest szczęśliwą posiadaczką psa i kota. Po pracy tworzy cykl opowieści o Dziewczynce-Stonce, wieczorami zazdrości talentu swoim ulubionym pisarzom: Wiesławowi Myśliwskiemu i Cormacowi McCarthy’emu.

 

 

____- Edyta Gawryś: Mały Polak we Włoszech. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po polonikach

Julka i Janek są bliźniakami mieszkającymi we Włoszech. Wyruszają w niesamowitą podróż, która polega na poznawaniu i zwiedzaniu miejsc o polskim charakterze, zwanych polonikami. W odkrywaniu tych wyjątkowych polskich śladów, dokumentów oraz różnorodnych polskich pamiątek, rozsianych po całym terytorium Włoch, pomaga magiczny przedmiot – czarodziejska busola, która przenosi rodzeństwo do odległych czasów i miejsc. Ta 48-stronicowa ilustrowana książka zawiera niezwykle bogatą treść: obok tekstu głównego znajdują się konteksty oraz zadania do wykonania: rysunkowe oraz zachęcające do zwiedzenia lub obejrzenia miejsc i przedmiotów związanych z danymi polonikami. To książka, która edukuje poprzez zabawę.

Ilustracje: Katarzyna Rzędzian.

Edyta Gawryś – nauczycielka języka polskiego w polskiej szkole w Bolonii, studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Bolońskim. Autorka książki Piotrek w Watykanie. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po najmniejszym państwie świata.

Książka dostępna w księgarniach internetowych.

 

 

____- Sylwia Pangsy-Kania: Bajki pełne dobra i miłości


Dziewczynka-Stonka plakat premierySylwia Pangsy-Kania – autorka i pomysłodawczyni książek dla dzieci: Księżniczka Polinka oraz Dla dzieci od dzieci, z których cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cel charytatywny, a także Dziesięć Przykazań w opowiadaniach dla dzieci. Zawodowo pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie szczęśliwa mama czwórki dzieci: Kasi, Piotrka, Gosi i Rysia, żona wspaniałego człowieka – Piotra. Właścicielka psa Idefiksa.

Bajki pełne dobra i miłości to pięć pięknie opowiedzianych historii z morałem: „Sowa-mądra głowa”, „Róża i stokrotka”, „Najpiękniejszy skarb na świecie”, „Książę i Trufla”, „Zapasy na zimę”. To opowieści o tym, co w życiu ważne i piękne.

Całym dochodem ze sprzedaży pierwszego wydania tej książki zasilono Fundusz Dzieci Osieroconych Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Cały dochód z drugiego wydania zostanie przeznaczony na ten sam cel. Ta książeczka ma charakter wyłącznie charytatywny. Autorka, wydawnictwo ani żadni pośrednicy nie mają profitów ze sprzedaży książki.

Druga edycja Bajek pełnych dobra i miłości (tak jak i pierwsza) została wydana dzięki sponsorom. Sponsorami książki są:


Energa   Energa

 

 

____- Marta Borkowska: Dziewczynka-Stonka i inwazja martwiaków

Dziewczynka-Stonka i inwazja martwiaków jest pierwszą częścią cyklu książek o niezwykłej dziewczynce i jej przygodach. To pełna ironii, osadzona we współczesności surrealistyczna opowieść z wątkiem kryminalnym. Napisana z myślą o młodzieży stanowi przyjemną lekturę także dla dorosłych.

Bohaterka nie jest zwyczajną dziewczynką – na plecach ma prążkowane skrzydła jak u stonki ziemniaczanej. Jej inność i wyobcowanie nie pozbawiają jej jednak wrażliwości. Obdarzona wyjątkową intuicją i inteligencją, w pierwszej części wraz z detektywem Skutecznym próbuje stawić czoła prastarym mocom obudzonym przez jej kuzyneczkę Bezskazy. Wykopane na cmentarzysku prochy starej wiedźmy zmieniają spokojne miasteczko w piekło. Seria zaginięć, demoniczny strach na wróble, morderczy tercet wskrzeszonych zwierząt tworzą dość makabryczny obraz. Osnute zimową aurą niewielkie miasteczko daje schronienie przestępcom opętanym żądzą posiadania nie tylko pieniędzy – ich największym pragnieniem jest nieśmiertelność, wieczna młodość i piękno.

Polub Stonkę na Facebooku!

Z każdego sprzedanego egzemplarza książki papierowej złotówkę przekazujemy na schroniska dla zwierząt, a z każdego sprzedanego ebooka - 50 groszy.

Patroni medialni:

 

 

____- Edyta Gawryś: Piotrek w Watykanie

Nietuzinkowa książka zrodzona z wielkiej miłości do sztuki i klasycznych wartości: prawdy, dobra i piękna.

Mimo że przewodnik jest napisany głównie z myślą o starszych czytelnikach – nastolatkach i dorosłych – autorka zachęca rodziców do czytania go również swoim najmłodszym dzieciom. W książce znajduje się wiele ciekawych zadań do wykonania, które pomogą dzieciom utrwalić wiedzę, skłonią je do dalszego zgłębiania zagadnienia oraz oswoją ze sztuką poprzez gry i zabawy.

Po tym niezwykłym miejscu, jakim jest najmniejsze państwo na świecie – Watykan, oprowadza nastoletni Piotrek, który wraz z rodzicami mieszka w Rzymie. Piotrek to erudyta, którego pasją jest historia kultury europejskiej, jej tradycja i sztuka. Opowiada wiele ciekawych historii, w prosty sposób przekazuje istotne fakty. Zachęca młodych turystów do poznawania wraz z nim tego niesamowitego świata.

Książka zawiera 52 kolorowe strony z tekstem i rysunkami, zadaniami do rozwiązania i elementami do wycięcia oraz 2 strony z puzzlami. Oprawa twarda, format 21 x 21 cm.

Autorka książki, Edyta Gawryś, na co dzień działa na rzecz Polonii we Włoszech. Redaktor naczelna polsko-włoskiego radiowego portalu internetowego oraz nauczycielka w polskiej szkole w Bolonii.

Ilustracje do książki wykonała Maja Lulek.
 

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Radio Klik, Mały Gość Niedzielny.

   
 

Wspieramy:

Kupując tę książkę, wspierasz Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Z każdego sprzedanego egzemplarza 2 złote zostanie przekazane na Fundusz Dzieci Osieroconych pozostających pod opieką tego hospicjum.

Książka do kupienia w polskich księgarniach.

Przewodnik można też nabyć przez internet, pisząc do wydawnictwa na e-mail: sprzedaz@ekwita.pl lub wchodząc na stronę

Polub Piotrka na facebooku!

 

 

____- Mój Sposób Na… Choroby Reumatyczne I Dermatologiczne

Czasopismo dla osób chorych na choroby reumatyczne i dermatologiczne i ich bliskich. Pierwszy numer kwartalnika do nabycia w cenie 12,90 zł na:
- Allegro

Więcej informacji: www.mojsposob.pl

 

 

____- Ryszard Pałgan: Barwny świat podróży. Refleksje, przypadki i notatki pilota wycieczek zagranicznych

rok wydania: 2013

Barwny świat podróży to intrygująca, czasami humorystyczna, czasami zaskakująca narracja o zaletach i wadach pracy pilota wycieczek zagranicznych. Książka zawiera zbiór wspomnień i refleksji z przeszłości oraz jest inspiracją do wspaniałych odkryć w przyszłości. Czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi między innymi na następujące pytania:

Dlaczego ziarenka kawy Luwak z Indonezji mają niepowtarzalny aromat? Jak smakuje herbata z La Salette?
Jak pić snake wine w Wietnamie?
Jak przeżyć w otchłani morskiej na Bali?
Dlaczego lepiej mieszka się w jurtach w Ułan Bator?
Dlaczego dobra znajomość języka szkodzi w Kuwejcie?
Co oznacza „Być w Rzymie i nie widzieć papieża”?
Czy można zagłuszyć Niagarę?

książka do nabycia tutaj.

Patroni medialni:
       

 

 

- Jerzy Pawłowski: Wszystko dla mojej Matki

Napisana wierszem i prozą powieść Wszystko dla mojej Matki swoim tytułem celowo nawiązuje do filmu Pedra Almodóvara, gdyż podejmuje temat cierpienia kobiety jako Jednostki.

 

 

- Jerzy Pawłowski: W cieniu Biblii, tom I

Pierwszy z planowanych około dwudziestu tomów upowszechniających tekst Biblii poprzez przystępne przedstawienie fabuły, ubarwienie poetyczne, przy wiernym trzymaniu się faktów, nazw, postaci. Łatwość czytania pozwoli Odbiorcom na wnikliwe zapoznanie się z tekstem oryginału, z jednoczesnym czerpaniem radości czytania jej w rymie.

 

 

____- Jerzy Pawłowski: Zbiór

Tomik Zbiór w dużej części poświęcony jest Londynowi, ale można w nim znaleźć także aforyzmy, wiersze dla znajomych, okolicznościowe i wiele innych z dorobku autora... Jerzy Pawłowski to rodowity wrocławianin, od 12 lat mieszkający i tworzący w Londynie. Autor tomików: Poza domem, Impresje, zbioru opowiadań Ku przestrodze... Opowiadania, tomiku bajek dla dzieci Bajki.

 

 

____- Dla dzieci od dzieci

Dzieci ze szpitala onkologicznego podzieliły się swoimi myślami i marzeniami. Świat na chwilę stał się dobry, pełen nadziei i miłości. Bądźmy w tym świecie z nimi.

Krystyna Janda

Na ten niesamowity pomysł wpadła autorka Księżniczki Polinki Sylwia Pangsy-Kania. W albumie znajdują się dwie piękne bajki napisane przez Panią Sylwię oraz kolorowe ilustracje stworzone przez dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Część albumów otrzymają dzieci będące pod opieką Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku, pozostałe będzie można nabyć za pośrednictwem tegoż hospicjum. Cały dochód ze sprzedaży albumu hospicjum przekaże na zakup rzeczy pozwalających choć na chwilę zapomnieć o chorobie i otaczającej rzeczywistości swoim małym podopiecznym. Pieniądze przeznaczone zostaną również na zakup podstawowych środków pielęgnacyjnych, których stale brakuje, oraz na dojazdy do podopiecznych (czasami kilka razy dziennie).

Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci [http://www.pomorskiehospicjum.pl/] zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w ich domach na terenie całego województwa pomorskiego – w odległości nawet stu km od siedziby w Gdańsku. Wspiera dzieci i ich rodziny w zakresie usług medycznych, pielęgniarskich, rehabilitacji, pomocy rodzinom w żałobie czy też pomocy socjalnej.

KAŻDY MOŻE POMÓC,
nabywając album i informując o akcji swoich znajomych.

Akcję wsparli: kardynał Dziwisz, Danuta i Lech Wałęsowie, Leszek Balcerowicz, Janusz Gajos, Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Krystyna Janda, Jerzy i Maciej Stuhr, Anna Seniuk, Artur Żmijewski, Stanisław Mikulski, Dżem.

Sponsor:

Patroni medialni:

9 września 2012 roku w sopockiej Bookarni odbyła się premiera albumu „Dla dzieci od dzieci”. Autorka bajek zamieszczonych w albumie Sylwia Pangsy-Kania czytała małym słuchaczom historie Żuczka Edwarda i Małej Księżniczki. Można było nabyć egzemplarz książki z dedykacją autorki. W tym czasie wolontariusze Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci z wielkim zaangażowaniem rozdawali balony i zachęcali przechodniów do przyłączenia się do akcji pomocy dzieciom. Dopisywała zarówno pogoda, jak i frekwencja, a dobry humor nie opuszczał nikogo przez cały czas trwania promocji. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu.

Album można nabyć w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku (ul. Dębowa 25, 80-204 Gdańsk, e-mail: kontakt@pomorskiehospicjum.pl, tel. 665 864 242 do godz. 15.00).

 

____- Ilustrowany przewodnik turystyczny po Mazurach Pruskich i Warmii Mieczysława
____
Orłowicza w ujęciu współczesnym. Reprint i nowe opisy wybranych miejscowości

____rok wydania: 2011

Publikacja – powstała w ramach projektu „Dom Warmiński – Śladami historycznej Warmii” – stanowi połączenie historii z teraźniejszością i zawiera opis dawnej ziemi warmińsko-mazurskiej ze współczesnym przeglądem atrakcji turystyczno-krajoznawczych. Okazją do jej wydania jest 90. rocznica ukazania się Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii autorstwa Mieczysława Orłowicza – znanego w kręgach turystycznych miłośnika pieszych wędrówek, wielkiego krajoznawcę i autora ponad 150 przewodników. Przewodnik z lat 20. XX wieku zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po ziemi warmińsko-mazurskiej, ukazuje dawne dzieje, zabytki i przyrodę.
Książka składa się z reprintu owego przewodnika oraz współczesnych opisów miejscowości (Braniewo, Frombork, Gietrzwałd, Giżycko, Głotowo, Gołdap, Jonkowo, Lelkowo, Lidzbark Warmiński, Łajsy, Mikołajki, Mrągowo, Nidzica, Nowa Pasłęka, Olsztynek, Orneta, Ostróda, Pieniężno, Płoskinia, Wilczęta) wraz z 30 kolorowymi fotografiami. Ilustrowany przewodnik turystyczny po Mazurach Pruskich i Warmii Mieczysława Orłowicza… powinien stać się lekturą obowiązkową dla każdego mieszkańca tego regionu oraz wszystkich tych, którzy mają zamiar poznać jakże piękne zakątki północno-wschodniej Polski.

Publikacja jest całkowicie bezpłatna!

Jej dystrybucja odbywa się na terenie powiatów: braniewskiego, olsztyńskiego i lidzbarskiego oraz gminy Reszel, w punktach informacji turystycznej na terenie Warmii, w wydziałach promocji powyższych samorządów, muzeach, zamkach oraz miejskich i gminnych ośrodkach kultury na terenie Warmii.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym niezwykłym wydawnictwem.

O przewodniku w mediach:
http://olsztyn.gazeta.pl/
http://www.tvbraniewo24.pl/

 

____- Sylwia Pangsy-Kania: Księżniczka Polinka

____rok wydania: 2010, 2012

Niezwykła książeczka pomagająca dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową i ich rodzeństwu przetrwać trudne chwile.
Książeczka poświęcona jest pamięci 5-letniej Poli - wesołej i dzielnej dziewczynki, która zmarła 10 września 2009 roku po długiej walce z chorobą. Pola marzyła, by zostać księżniczką...

Choroba dziecka nie musi być wyrocznią dla niego i rodziców. Księżniczka Polinka pokazuje, że oprócz bólu, cierpienia, ciągłych pobytów w szpitalu, rozłąki z rodzicami, istnieje jeszcze inny świat: świat wyobraźni, pełen tak różnorodnych barw, taki niezwykły, że kolorowa wstęga tęczy wydaje się przy tym nic nieznaczącym czarno-białym paskiem na bezbarwnym niebie...

Każdy, kto kupi tę książeczkę, pomoże dzieciom przebywającym na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. Cały bowiem dochód ze sprzedaży drugiego wydania Księżniczki Polinki zostanie przeznaczony na cele statutowe Stowarzyszenia Pomoc za Jeden Uśmiech

Dzieci walczące ze śmiertelną chorobą, którym zostało zabrane normalne dzieciństwo, tak jak te zdrowe mają marzenia i pragną, aby się spełniły, choć zostało im tutaj tak niewiele czasu. A może te marzenia spełnią się gdzie indziej? Może my, dorośli, nie rozumiemy tej największej mądrości życiowej, jaką jest zrozumienie sensu cierpienia? Na te pytania próbuje odpowiedzieć bohaterka książeczki.

Księżniczka Polinka skierowana jest przede wszystkim do dzieci przebywających w szpitalach onkologicznych, hospicjach, do ich rodziców i najbliższych, a także do dzieci zdrowych, które w ten sposób mogą poznać problemy i radości swoich rówieśników, ucząc się przy tym wrażliwości, współczucia, bezinteresownej pomocy i czynienia dobra. Jej odbiorcami mogą być również wszyscy ludzie o dobrych sercach, którzy chcą pomóc chorym dzieciom - zarówno finansowo, jak i wspierając duchowo.

Sponsorem książeczki jest

Recenzja: http://ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com/...-ksiezniczka-polinka.html

____- album Wapienny Las. Nadleśnictwo Polanów

____rok wydania: 2011

Wapienny Las to jedno z wielu miejsc o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych Nadleśnictwa Polanów, wchodzącego w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warcińsko-Polanowskie”. W albumie Wapienny Las zaprezentowano jedynie część walorów tego niezwykłego obiektu. Ten kilkuhektarowy stok Wapiennej Góry jest przykładem na to, że leśnicy od pokoleń w ramach swojej pracy nie tylko zajmowali się produkcją drewna, ale też dokładali starań, aby maksymalnie zachować jego pierwotną różnorodność. Publikacja dostarcza wielu wrażeń zmysłowych, przedstawiając przepiękne zakątki Wapiennego Lasu oraz różnorodność występujących w nim gatunków roślin i zwierząt. Pełni także rolę edukacyjną, gdyż zawiera cenne informacje o historii tego miejsca i jego ekosystemie.


Polecana strona: http://www.szczecinek.lasy.gov.pl/polanow/info.php?id=54

____- Trzecie Dni Różnorodności Biologicznej. Leśny Kompleks Promocyjny. Lasy Warcińsko-
____ Polanowskie


W publikacji podsumowano działania i zaprezentowano wyniki badań prowadzonych w 2011 roku w ramach projektu Dni Różnorodności Biologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Warcińsko-Polanowskie”.


Polecana strona: http://www.szczecinek.lasy.gov.pl/polanow/info.php?id=54

____- album FOT.ON. Nasz świat

____rok wydania: 2010

FOT.ON. Nasz świat to przepiękny album, którego autorami oraz bohaterami zdjęć są podopieczni ośrodków wsparcia województwa pomorskiego oraz ich opiekunowie. W albumie znalazły się fotografie nagrodzone i wyróżnione w konkursie ,,FOT.ON. Nasz świat” zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Nowiny” MOPS w Gdańsku. Przewodnią myślą konkursu było ukazanie osób niepełnosprawnych intelektualnie jako kreatywnych autorów (w przypadku zdjęć wykonywanych przez nich samych) oraz jako pełnoprawnych i wartościowych członków otwartej społeczności, w pełni uczestniczących w jej życiu. Celem konkursu była również promocja działalności placówek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, odnalezienie osób utalentowanych w dziedzinie fotografii, jak również ukazanie możliwości oddziaływania terapeutycznego, jakie stwarza obcowanie z fotografią.

Patronat artystyczny nad konkursem objął znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz, który był również przewodniczącym jury konkursu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:
http://www.mops.gda.pl/index.php?id=18&wiadomosc=609

____- Izabela Misztal: Ava Farris. Podwójna tożsamość

____rok wydania: 2011

Fantastyczna opowieść o miłości (i nie tylko) z pozoru zakompleksionej nastolatki, która musi się zmagać z przeznaczeniem. Bardzo wciągająca, przyjemna książka, nie tylko dla nastolatek.
Książkę można kupić tutaj.

 


Polecamy:

____- Tadeusz Bisewski: Świat słowa

Jak powstało pismo? Czym jest alfabet? Jak działa język? Jak rozmawiają zwierzęta?
Dlaczego litery mają takie kształty, a nie inne? Czym jest tekst, a czym literatura?
Kto naprawdę wymyślił druk? Na czym polega i jak jest możliwa interpretacja?

Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania znajdziecie w książce pt. Świat słowa. Podczas przyjemnej lektury młody czytelnik odbędzie podróż przez kilka dziedzin wiedzy – od językoznawstwa ogólnego i historycznego, poprzez teorię tekstu, aż do elementów teorii literatury.
Obecna w książce fabularyzacja nie tylko uprzyjemnia lekturę, ale również umożliwia powrót do dawnego sposobu pisania podręczników na zasadzie dialogu (pytanie – odpowiedź). Metoda ta znacznie ułatwia przyswojenie wiedzy, zwłaszcza młodemu czytelnikowi, który nie jest zmuszony do wyławiania informacji z podręcznikowego monologu, lecz otrzymuje je w formie jasnych odpowiedzi na każde pytanie bohaterów. Świat słowa skierowany jest przede wszystkim do licealistów, jednak może zainteresować osoby w każdym wieku.
Książka pozwala na wykształcenie w młodym człowieku większej świadomości lektury i obcowania ze słowem. Świat słowa tłumaczy ponadto podstawowe terminy językoznawcze i literaturoznawcze, co w efekcie ma doprowadzić do zainteresowania naukami o języku i literaturze.


Książka do nabycia tutaj